Czym jest E-sport? Czy gry komputerowe można traktować w kategorii sportu?

E-sport, czyli sport elektroniczny, to termin używany w odniesieniu do wyczynowych gier wideo. Jest to forma sportu, w której gracze rywalizują w zorganizowanych zawodach i turniejach o gotówkę, nagrody i sławę.

Kilka słów na temat E-sportu. Profesjonalna rywalizacja z innymi graczami

E-sport, znany również jako sport elektroniczny, to termin używany do opisania zawodów w grach wideo. Ten rodzaj sportu jest szczególnie popularny w Azji i Europie. E-sporty jest uprawiany przez profesjonalnych graczy, którzy rywalizują o nagrody pieniężne lub inne rodzaje nagród. Najpopularniejsze gry e-sportowe obejmują gry walki, strzelanki pierwszoosobowe, gry strategiczne czasu rzeczywistego, MOBAs i wieloosobowe internetowe areny walki (MOBAs).

Początku E-sportu sięgają końca lat 90. i początku XXI wieku, kiedy firmy takie jak Microsoft zaczęły organizować turnieje dla Halo 2, gry FPS wydanej w 2004 roku. W 2006 roku, Championship Gaming Series został uruchomiony w celu wprowadzenia e-sportów na ekrany telewizorów na całym świecie. Został on odwołany po dwóch sezonach z powodu słabej oglądalności i braku przychodów ze sponsoringu od głównych marek, takich jak Coca Cola czy Nike. Jednak dziś E-sport jest szalenie popularny, organizowane są wielkie zawody, podczas których gracze rywalizują ze sobą i wykazują się niesamowitymi umiejętnościami z zakresu gamingu.

Jakie gry komputerowe cieszą się dużą popularnością w świecie E-sportu?

E-sport, jak już wspomnieliśmy wyżej, to szerokie określenie sportów elektronicznych, czyli zawodów pomiędzy profesjonalnymi graczami gier wideo. To nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, ale i sposób zarobku. To jednak nie jest wcale takie łatwe. Sukcesy nie przychodzą same – wymagają od graczy wielogodzinnych rozgrywek i treningów. To nie sport dla niedzielnego gracza komputerowego, który traktuje gry wyłącznie jako miłe spędzenie wolnego czasu.

Do najpopularniejszych e-sportów należą:

  • Dota 2 (Defense of the Ancients) – jedna z najpopularniejszych na świecie gier multiplayer online battle arena. Grają w nią miliony ludzi na całym świecie, z których wielu ogląda mecze przez Internet. Najlepsze drużyny walczą o miliony dolarów w nagrodach pieniężnych na corocznych turniejach, takich jak The International, którego popularność z czasem wzrosła.
  • Starcraft II – kolejna gra, w którą gra się profesjonalnie od momentu jej wydania w 2010 roku. Najlepsi gracze mogą zarobić setki tysięcy dolarów rocznie grając profesjonalnie w Starcraft II i wygrywając duże turnieje takie jak DreamHack czy WCS Circuit Events.
  • League of Legends (LoL) – jedna z najpopularniejszych obecnie gier na świecie, w którą każdego miesiąca gra ponad 1 miliard osób! LoL to gra, w której dwie drużyny rywalizują ze sobą, aby zniszczyć bazę drugiej drużyny, jednocześnie broniąc własnej bazy przed atakiem. Drużyny składają się z pięciu graczy, którzy grają jako bohaterowie (postacie) z unikalnymi zdolnościami, których mogą używać podczas gry, takimi jak uzdrawianie kolegów z drużyny lub zadawanie obrażeń wrogom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.