E-sport – co to jest? Jak zostać e-sportowcem?

E-sporty, znane również jako sporty elektroniczne, to forma rywalizacji z wykorzystaniem gier wideo. Najczęściej e-sporty przybierają formę zorganizowanych, wieloosobowych zawodów w grach wideo, zwłaszcza między profesjonalnymi graczami. Chociaż zorganizowane zawody online i offline od dawna są częścią kultury gier wideo, były one w dużej mierze między amatorami do późnych lat 2000, kiedy to udział profesjonalnych graczy i widzów w tych wydarzeniach poprzez streaming na żywo zobaczył duży wzrost popularności. Do 2016 roku szacowano, że prawie 300 milionów ludzi na całym świecie oglądało e-sporty.

E-sport – co warto o nim wiedzieć?

Podczas gdy większość turniejów e-sportowych jest organizowana z naciskiem na oglądanie na żywo przez Internet lub w dedykowanych miejscach eventowych, niektóre turnieje odbywają się w lokalnych obiektach. Najczęstsze gatunki gier wideo rozgrywane w zawodach e-sportowych to strategia czasu rzeczywistego, bijatyki i strzelanki pierwszoosobowe. Gry pozakonkursowe, takie jak filmy Let’s Play i speedrunning, mogą również zostać uznane za e-sport, w zależności od ich struktury.

Jak zostać e-sportowcem?

Najlepszym sposobem, aby stać się e-sportowcem jest gra i praktyka. Ale, jeśli jesteś początkującym, potrzebujesz kilku wskazówek, które pomogą ci poprawić swoje umiejętności. Oto one:

  • Ćwicz cały czas. Musisz ćwiczyć grę przez co najmniej 2 godziny dziennie, jeśli chcesz zostać dobrym graczem. Nawet jeśli nie jesteś dobry, nie poddawaj się i ćwicz codziennie, aż staniesz się lepszy. Jeśli nie ma innych graczy, z którymi możesz grać, wybierz bota lub idź przeciwko komputerowi i staraj się jak najmocniej nie przegrać.
  • Ucz się od najlepszych graczy. Spróbuj obejrzeć filmy z profesjonalnymi graczami grającymi i zobacz, co robią inaczej niż reszta. To pomoże Ci nauczyć się szybciej poruszać, ponieważ większość ludzi nie wie, co robi źle, gdy grają przeciwko lepszym przeciwnikom, którzy wiedzą, jak skutecznie używać myszy i klawiatury.
  • Ćwicz z innymi graczami online w grach takich jak CS:GO lub Overwatch, gdzie praca zespołowa jest ważna dla wygrywania gier, a nie tylko same indywidualne umiejętności

Cechy wymagane do bycia skutecznym e-sportowcem

  1. Pierwszą cechą wymaganą do odniesienia sukcesu w e-sporcie jest umiejętność dostosowania się.
  2. Drugą wymaganą cechą jest umiejętność zachowania spokoju pod presją, zwłaszcza gdy przegrywasz lub jesteś w tyle w grze.
  3. Trzecią cechą jest umiejętność skupienia się na wykonywanym zadaniu i ignorowanie czynników rozpraszających uwagę (np. innych graczy mówiących lub dopingujących).
  4. Kolejną cechą ważną dla e-sportowców jest umiejętność uczenia się na błędach i nie powtarzania ich w kółko, jeśli przegrają mecz lub serię meczów.
  5. I wreszcie, ważną cechą, którą musi posiadać e-sportowiec, jest odporność – oznacza to zdolność do szybkiego odreagowania po porażce, aby móc kontynuować dobrą grę bez zbyt długiego rozpamiętywania błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.