Gry komputerowe. Najpopularniejsze gatunki gier wideo
Gdy spojrzymy na otaczający nas świat, łatwo dostrzec, dlaczego gry komputerowe są tak popularne. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie kochają gry komputerowe. Mogą być świetną zabawą i są również fantastycznym sposobem na relaks po ciężkim dniu w szkole lub pracy. Gry komputerowe mogą być również edukacyjne, chociaż niektórzy ludzie uważają, że jest to tylko wymówka dla dzieci, aby grać przez cały czas! Jednak jest faktem, że niektóre gry mają nawet prawdziwe przesłanie i przekazują dzieciom istotne wartości.
Pożyteczny aspekt gier komputerowych. Co daje granie?
Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale niektóre z najpopularniejszych gier komputerowych faktycznie pomagają poprawić moc mózgu i umiejętności pamięciowe. To dlatego, że zachęcają do logicznego myślenia i planowania przed podjęciem działań w świecie gry. Gry komputerowe mogą też pomóc w rozwijaniu spostrzegawczości, a także szybkiego podejmowania decyzji. Gry wieloosobowe z kolei mogą uczyć współpracy i właściwego sposobu komunikacji – często aby wybrać, trzeba działać razem.
Najpopularniejsze gatunki gier komputerowych. W co można pograć?
Istnieje całe mnóstwo gier dostępnych aktualnie na rynku. Dzielą się one pod względem gatunków. Jakie są więc najpopularniejsze gatunki gier wideo?
- Role playing (RPG) – te gry pozwalają graczom na przyjęcie ról takich jak wojownicy lub czarodzieje, którzy walczą ze złymi siłami w wyimaginowanych światach; zazwyczaj wymagają od graczy wypełniania zadań przy jednoczesnym rozwijaniu zdolności swojej postaci poprzez punkty doświadczenia zdobywane podczas rozgrywki; ten gatunek obejmuje gry RPG z otwartym światem (np. The Elder Scrolls V: Skyrim), jak również te oparte na fabule (np. Final Fantasy).
- Strzelanki pierwszoosobowe (FPS) – w te gry gra się z perspektywy awatara gracza w grze; zwykle obejmują one strzelanie do wrogów, eksplorację poziomów i rozwiązywanie zagadek. Mogą być przeznaczone dla jednego lub wielu graczy (np. Team Fortress 2, Battlefield).
- Strzelanki z perspektywy trzeciej osoby (TPS) – gry te charakteryzują się widokiem zza ramienia na akcję na ekranie, podobnie jak większość tytułów konsolowych (np. Gears of War); często zawierają mechanikę osłon oraz grę kooperacyjną (np. Star Wars Battlefront II).
- Gry survivalowe – te tytuły są często przedstawiane w perspektywie pierwszo- lub trzecioosobowej (np. DayZ); zazwyczaj obejmują crafting, eksplorację i zarządzanie zasobami, podczas gdy gracze próbują przetrwać w środowisku otwartego świata, takim jak las lub pustynia.
- Gry fabularne – w tych grach zazwyczaj występują postacie z możliwością dostosowania, które zdobywają punkty doświadczenia w trakcie gry; mogą zawierać tryb fabularny, w którym gracze mogą dokonywać wyborów wpływających na wynik wydarzeń, takich jak wybór między ścieżkami dobra i zła. Gry fabularne często łączą się z innymi gatunkami, np. z grami RPG (jak Mass Effect czy Wiedźmin).
- Gry sportowe – tytuły te przedstawiają sportowców z prawdziwego świata rywalizujących ze sobą (np. NBA, NHL lub popularna wśród wielbicieli piłki nożnej FIFA); mogą zawierać tryby pozwalające graczom rywalizować z komputerowo wygenerowanymi przeciwnikami lub między sobą w meczach wieloosobowych online.
- Gry strategiczne – te tytuły często skupiają się na budowaniu baz i armii w celu pokonania przeciwników (np. Age of Empires). Gry strategiczne wymagają logicznego myślenia oraz planowania. Gracze muszą dbać zarówno o rozwój armii, jak i o ekonomię oraz rozwój. Często gry te są wymagające i wymagają od graczy nieustannego myślenia.