Soulslike – wymagające gry komputerowe, które mogą spodobać się fanom „Dark Souls”

Nie jest łatwo zrobić soulslike. Gry, które są często nazywane „soulslike” są nie tylko mechanicznie podobne do „Dark Souls”, ale także dzielą pewną estetykę. Ogólnie rzecz biorąc, gry soulslike charakteryzują się często średniowieczną scenerią fantasy, ponurymi krajobrazami oraz ogólnym poczuciem tajemnicy. Spędzenie wolnego czasu przy soulslike’u to – dla fana gier komputerowych szukającego wymagających tytułów – prawdziwa gratka i gwarancja wielogodzinnych rozgrywek.

Czym się charakteryzują gry z serii „Dark Souls”? Cechy soulslike’ów

„Dark Souls” jest godny uwagi ze względu na wysoki poziom trudności i unikalną mechanikę rozgrywki. Gracze muszą wykazać się cierpliwością oraz skupieniem, aby uniknąć śmierci od ataków lub bossów, ponieważ śmierć powoduje utratę wszystkich postępów dokonanych od ostatniego punktu zapisu. Gry są znane z krypto-opowiadania historii, nieliniowego projektowania poziomów, projektowania połączonych światów, atmosfery, poczucia eksploracji, opowiadania o środowisku i kierunku artystycznego.

Gatunek soulslike cieszy się ostatnio dużą popularnością. charakteryzuje się trudną walką, progresją poprzez ulepszenia i dużym naciskiem na eksplorację. Jego trudność doprowadziła do kilku porównań do „Dark Souls”. Inne wspólne cechy to często wprowadzana do gry mechanika permanentnej śmierci (co oznacza, że kiedy gracz umiera, traci wszystkie swoje postępy od ostatniego punktu zapisu lub punktu kontrolnego); interakcja środowiskowa; ograniczone przedmioty lecznicze; i łączność online z innymi poprzez kooperacyjny multiplayer lub walkę gracz kontra gracz. Oprócz tego, że są trudne, większość gier soulslike charakteryzuje się silną narracją.

Gry komputerowe z gatunku soulslike, które warto przetestować

Jednak nie wszystkie gry, które oddają klimat „Dark Souls” są identyczne. Istnieje wiele różnych sposobów podejścia do tej samej podstawowej formuły. Na rynku pojawiają się coraz to nowe tytuły. Poniżej kilka gier, które warto sprawdzić:

  • „Dead Cells” (PC, PS4)

„Dead Cells” to roguelike Metroidvania z wymagającą walką i proceduralnie generowanymi poziomami. Jest to również jedna z najlepiej wyglądających gier, z piękną grafiką, która wygląda jak ożywiony obraz. „Dead Cells” to nie tylko jedna z najlepszych gier o duszy, jakie kiedykolwiek powstały – to także jeden z najlepszych tytułów indie na PC!

  • „Demetrios” (PC)

„Demetrios” to kolejna gra przygodowa typu point-and-click, która czerpie inspirację z „Dark Souls”. Zawiera trudne zagadki, mapę świata wypełnioną sekretami i zadaniami pobocznymi, a także wiele zakończeń w zależności od tego, jak rozegrasz całą historię.

  • „Salt and Sanctuary” (PS4/Xbox One/PC)

„Salt and Sanctuary” to RPG akcji 2D z walką inspirowaną „Dark Souls”. Jest to jedna z ciekawszych gier soulslike, ponieważ ma tak niesamowitą atmosferę, która sprawia, że eksploracja jej świata jest bardzo satysfakcjonująca.

  • „Hellblade: Senua’s Sacrifice” (PS4/Xbox One/PC)

„Hellblade: Senua’s Sacrifice” to kolejna świetna gra dla tych, którzy uwielbiają wymagającą mechanikę walki i ciekawe metody opowiadania historii, jak to robi FromSoftware ze swoją serią „Souls”. W grze wcielamy się w postać Senui, która cierpi na chorobę psychiczną po tym, jak była świadkiem śmierci swojego chłopaka w walce z wikingami.

  • „Nioh” (PC/PS4)

Gra z serii samurajskich gier akcji Team Ninja. „Nioh” łączy w sobie wartką walkę z unikalnym systemem łupów, który sprawia, że każda broń jest inna. Jest to również – zdaniem wielu graczy – znacznie trudniejsza gra niż „Dark Souls” lub „Bloodborne”, ale nagradza tych, którzy postanowili się z nią zmierzyć, jednymi z najlepszych walk z bossami w ostatnim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.