W czym promiennik podczerwieni jest lepszy niż ogrzewanie konwekcyjne? Jak działają promienniki podczerwieni?
Promiennik podczerwieni to urządzenie, które coraz częściej można spotkać w różnych miejscach. Promienniki ciepła wykorzystują do działania energię elektryczną i mogą skutecznie i szybko zapewnić komfort cieplny ludziom i zwierzętom, dlatego są tak popularne.
Promienniki podczerwieni są idealne do ogrzania pomieszczenia, ale nie dają żadnego światła. Dlatego też są one często stosowane w obiektach przemysłowych i garażach. Można je znaleźć na przykład w magazynach lub warsztatach samochodowych. Elektryczne promienniki podczerwieni są również czasami używane jako dodatkowe systemy grzewcze w domach lub innych budynkach, które posiadają już centralne systemy grzewcze. W takim przypadku promienniki podczerwieni są zwykle umieszczane w miejscach, które nie są bezpośrednio ogrzewane przez system centralny (np. klatki schodowe), aby utrzymać te miejsca ciepłe i suche.
Promienie podczerwone – to dzięki nim działają promienniki ciepła. Do czego jeszcze wykorzystuje się promieniowanie podczerwone?
Promieniowanie podczerwone jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego. Ma ono długość fali dłuższą niż światło widzialne, ale krótszą niż fale radiowe. Podczerwień występuje powszechnie w przyrodzie i jest emitowana przez większość obiektów w temperaturze powyżej zera bezwzględnego.
Promieniowanie podczerwone ma wiele zastosowań. Głównym jego zastosowaniem jest ogrzewanie obiektów. Do tego właśnie używa się promienników ciepła. Jednak to nie wszystko – lampy podczerwone są używane m.in. do obróbki cieplnej i przetwarzania żywności. Podczerwień jest wykorzystywana w chirurgii i odmładzaniu skóry, a także w stomatologii do utwardzania szkliwa zębów podczas zabiegów stomatologicznych. Kamery na podczerwień są używane do wykrywania źródeł ciepła, takich jak ogień lub ludzkie ciało, lub do widzenia przez chmury pyłu lub mgły. Teleskopy na podczerwień mogą wykrywać światło podczerwone gwiazd i galaktyk, których nie można zobaczyć za pomocą teleskopów światła widzialnego, ponieważ ich promieniowanie jest blokowane przez atmosferę Ziemi, która pochłania niektóre częstotliwości światła widzialnego, ale nie inne. Jak widać, promieniowanie podczerwieni ma bardzo szerokie zastosowanie.
Ogrzewanie promiennikowe – energooszczędny promiennik podczerwieni gwarancją komfortu cieplnego
Promienniki podczerwieni to nowy rodzaj źródła ciepła, które może zapewnić komfortowe ciepło w każdym pomieszczeniu lub obszarze. Promienniki podczerwieni, znane również jako promienniki IR, wykorzystują specjalny materiał, który emituje promieniowanie podczerwone, aby ogrzać obiekty znajdujące się na jego drodze. Promieniowanie to jest niewidoczne i nie ma zapachów.
Promienniki podczerwieni zostały zaprojektowane w celu zapewnienia komfortu poprzez bezpośrednie ogrzewanie osób i przedmiotów, a nie powietrza wokół nich. Mogą być stosowane w domach, biurach, szpitalach, szkołach i innych budynkach, gdzie istnieje dogodna przestrzeń do instalacji. Promienniki podczerwieni można też montować na otwartych przestrzeniach, np. w ogrodach zimowych, na tarasach czy balkonach.
Promienniki podczerwieni odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną, a ich instalacja jest szybko i prosta, dlatego możliwość ogrzewania pomieszczeń za pomocą promienników jest dziś tak doceniana.
Elektryczne promienniki podczerwieni – dlaczego jeszcze warto zaufać tej technologii? Efektywne ogrzewanie pomieszczeń
Promienniki podczerwieni są bardzo wydajne w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi źródłami ogrzewania, takimi jak urządzenia bazowe, piece olejowe czy grzejniki wodne. Urządzenia te mogą zapewnić nawet pięciokrotnie większą oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi systemami grzewczymi. Nie mają one ruchomych części i nie wymagają żadnej specjalnie skomplikowanej konserwacji. Są ciche i bezpieczne.
Promienniki podczerwieni emitują niewidzialne promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty bezpośrednio, a nie otaczające je powietrze, jak robią to tradycyjne elektryczne grzejniki przestrzenne. Ponieważ nie wydmuchują one zimnego powietrza, jak tradycyjne grzejniki przestrzenne, są idealne do użytku w miesiącach zimowych, kiedy nie chcemy, aby zimne przeciągi dmuchały na naszą skórę, gdy próbujemy zasnąć w nocy! Promienniki podczerwieni mogą więc być wykorzystywane w miejscach, gdzie wymagana jest cisza. Promienniki znajdują zastosowanie w przedszkolach, ogrodach zoologicznych czy bibliotekach. Wystarczy dobrać odpowiedni promiennik podczerwieni i cieszyć się z uzyskanego komfortu cieplnego.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/ – producentem oraz autoryzowanym dystrybutorem krótkofalowych promienników podczerwieni i systemów sterujących.