Filmy oparte na grach – jakie są najciekawsze propozycje?

Czy filmowe adaptacje gier są w stanie sprostać oczekiwaniom fanów? Czy da się przenieść na ekran emocje i przygodę z gry? Zapraszamy do lektury, by poznać odpowiedzi oraz przegląd najlepszych i najgorszych filmów na podstawie popularnych produkcji.

Nowe filmy gier

Nowe filmy na podstawie gier wciąż cieszą się dużą popularnością zarówno wśród graczy, jak i kinomanów. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele produkcji, które bazują na popularnych grach komputerowych.

Dla wielu fanów jest to prawdziwa gratka – możliwość zobaczenia swojej ulubionej gry na dużym ekranie i przeżycia jej historii na nowo, często wzbogaconej o ciekawe efekty specjalne czy aktorskie kreacje.

Niemniej jednak, tworzenie filmów na podstawie gier to także ryzykowny biznes. Przykładem tego może być choćby film „Assassin’s Creed”, który mimo dużych nadziei pokładywanych przez fanów serii okazał się finansową klapą dla wytwórni produkcyjnej. Z drugiej strony, takie produkcje jak „Tomb Raider” czy „Warcraft: Początek” odniosły już znacznie większe sukcesy i zyskały sobie rzeszę zagorzałych fanów, którzy z niecierpliwością czekają kolejnych adaptacji swoich ulubionych tytułów.

Nowe filmy gier

Gry przeniesione na ekran

Adaptacje filmowe gier komputerowych to temat, który od lat budzi duże emocje wśród graczy i kinomanów. Choć na początku takie filmy cieszyły się raczej negatywną opinią, to dzisiaj zdecydowanie zmieniła się sytuacja. Coraz częściej producenci decydują się na adaptację popularnych gier na srebrny ekran, co wiąże się z dbałością o szczegóły oraz wysokim poziomem realizacji.

Jednym z największych wyzwań dla twórców filmowych jest przeniesienie cech charakterystycznych gry komputerowej do filmu – nietrudno bowiem stracić to, co sprawia, że gra była wyjątkowa i przyjemna dla fanów. Jednak wiele adaptacji dowodzi, że są w stanie one przynosić spore zyski finansowe nie tylko producentom i graczom, ale również miłośnikom kina akcji czy science fiction.

Filmy te pozwalają także na pogłębienie fabuły znanej już z gry oraz przedstawienie postaci w sposób bardziej realistyczny niż w samym tytule.

Hitowe gry filmowe adaptacje

Filmy na podstawie gier to nieodłączny element popkultury. Co jakiś czas mamy okazję zobaczyć na dużym ekranie adaptacje najpopularniejszych gier komputerowych, które przyciągają miliony fanów na całym świecie. Takie tytuły jak „Assassin’s Creed”, „Tomb Raider” czy „Warcraft” zbierają masę sprzecznych opinii, zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Jedni uważają je za arcydzieła kina akcji i adaptacji video gier, inni natomiast twierdzą, że takie filmy szkodzą oryginalnym produktom, wykorzystując jedynie ich nazwę w celu zdobycia łatwych pieniędzy.

Mimo różnego stosunku do filmowych adaptacji gier wciąż pojawiają się nowe produkcje o tematyce gamingowej. W 2020 roku mieliśmy okazję obejrzeć takie hity jak „Sonic the Hedgehog” czy drugą część „Jumanji”. Na równi z nimi oczekiwana jest premiera kolejnych filmów opartych na grach wideo: „Uncharted”, „Mortal Kombat” oraz kontynuacja franczyzy „Resident Evil”.

Czy te produkcje zostaną ciepło przyjęte przez kinową publiczność? Czas pokaże.

Jednak bez względu na to, czy ktoś jest fanem oryginalnych gier komputerowych czy też zwolennikiem ich ekranowych adaptacji, faktem pozostaje, że filmy na podstawie gier wciąż cieszą się ogromną popularnością i zawsze budzą spore emocje.

Hitowe gry filmowe adaptacje

Najlepsze filmy z gier

Filmy na podstawie gier to częsty trend w kinematografii. Nie zawsze jednak udaje się przenieść na ekran sukces i popularność gry komputerowej. Jednymi z najlepszych filmów powstałych na bazie gier zapewne są adaptacje serii „Assassin’s Creed” oraz „Max Payne”. W przypadku pierwszej produkcji, podobnie jak w grach, fabuła opowiada o starciu dwóch wrogich frakcji – Asasynów i Templariuszy – toczących walkę o tajemniczą Sztukę Eden. Na szczególną uwagę zasługuje scenografia oraz efekty specjalne. Z kolei film „Max Payne”, choć trochę zmieniony w stosunku do pierwowzoru, zachował klimat noir i hazardowe życie policjanta Maxa.

Kolejną udaną adaptacją jest seria filmów tworzona na podstawie serii gier komputerowych Metal Gear Solid. Historia bohatera głównego, szpiega Solida Snake’a pełna jest intryg i akcji, a dodatkowo każda część serii to prawdziwe wydarzenie dla fanów gier. Inne ciekawe filmy to np. : Tomb Raider (2018) będący nowym rozdziałem historii nieustraszonej poszukiwaczki przygód Lary Croft czy też serie Resident Evil – dzieję się tak dlatego ponieważ łączy ona postaci znane i lubiane z całej serii oraz charakterystyczne elementy fabularne takie jak korporacja Umbrella czy wirus T.

Filmy oparte na popularnych grach

Filmy oparte na popularnych grach to nic nowego – już od lat powstają produkcje, które próbują przenieść świat gier na duży ekran. Niestety wiele z nich nie spełnia oczekiwań fanów i krytyków, co często kończy się finansowymi porażkami w kinach.

Niemniej jednak zdarzają się też filmy, które biją rekordy box office’u i przynoszą twórcom spore zyski.

Zazwyczaj największe szanse mają adaptacje gier akcji czy przygodowych, gdyż łatwiej przenieść je na ekran ze względu na obecność konkretnych postaci oraz wydarzeń.

Ostatnio coraz więcej produkcji filmowych opiera się na popularności gier mobilnych, takich jak „Angry Birds” czy „Pou”. Często jednak twórcy muszą zmodyfikować fabułę i świat przedstawiony w grze, aby uzyskać sensowny scenariusz dla filmu pełnometrażowego. Warto również wspomnieć o trendzie tworzenia seriali telewizyjnych opartych na grach wideo – dobrym przykładem jest tu chociażby „The Witcher”, zdobywca wielu nagród i jedna z najpopularniejszych produkcji Netflixa.

Filmy oparte na popularnych grach

Podsumowanie

Filmy na podstawie popularnych gier to temat, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo kontrowersji, filmy te cieszą się sporym zainteresowaniem wśród widzów. Z jednej strony mogą rozczarować fanów gier, którzy oczekują wiernego odwzorowania fabuły i postaci. Z drugiej strony są też fani filmu, którzy doceniają dobrze wykreowaną opowieść niezależnie od jej źródła. Bez względu jednak na opinie, filmy na podstawie gier to obecnie popularny trend w branży filmowej.

Filmy oparte na grach – jakie są najciekawsze propozycje? – FAQ

Czy filmy na podstawie gier zawsze są nudne i słabej jakości?

Nie, nie zawsze jest tak źle. Oczywiście wiele filmów opartych na grach ma problemy ze złym scenariuszem i realizacją, ale istnieją wyjątki. Na przykład seria filmów „Resident Evil” cieszy się popularnością wśród fanów horrorów, a „Sonic the Hedgehog” został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność.

Czy właściciele praw autorskich do gier mają kontrolę nad filmami na ich podstawie?

Właściciele praw autorskich do gier mają pewne wpływy na filmy można wyprodukować oparte na ich grach, ale ostateczna decyzja zależy od studia filmowego lub producenta. Często dochodzi do konfliktów między właścicielami marki a twórcami filmów.

Jakie są największe wyzwania związane z przenoszeniem gier na ekrany kin czy telewizorów?

Jednym z największych wyzwań jest przystosowanie nieliniowej formy rozgrywki do liniowej struktury fabularnej w przypadku filmu czy serialu telewizyjnego. Dodatkowo, fani wymagają wiernego przedstawienia swoich ulubionych postaci oraz miejsc pochodzących ze światów virtualnych, co nie zawsze jest możliwe. Wreszcie, rynek filmowy odpowiada na zupełnie inne potrzeby i preferencje niż rynek gier wideo.

Czy warto oglądać filmy na podstawie gier, nawet jeśli nigdy nie grałem w daną grę?

Tak, warta jest obejrzenia każda produkcja pokazująca światy wymyślone przez twórców gier. Filmy mogą dostarczyć sporo emocji i dobra rozrywka dla widza nieznającego oryginalnej gry. Oczywiście, po obejrzeniu takiego filmu wiele osób uzyskuje chęć zagrania albo spróbowania przygody z innymi dziełami z tej serii.

Jakie są najbardziej oczekiwane adaptacje na ekran polski kinowy lub telewizyjny?

Polscy fani czekają głównie na ekranizacje „The Witcher”, którego serial produkuje Netflix. Premiera pierwszego sezonu odbyła się już 2019 roku a drugi zaplanowano niedługo po nim . Ponadto kilka lat temu planowano nakręcenie polskiej superprodukcji opartej na popularnym cyklu Fabryka kluczy od Anshari – jednak na dziś nic wiadomo o tym projekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.